Praga slaví 110 let!

Pražská Vysočanská Pragovka se připojí k největším světovým centrům umění a designu.

Publikováno

28. 3. 2017

alt text

Při dnešních oslavách 110. výročí automobilky Praga ve Vysočanské umělecké čtvrti Pragovka byly hostům ukázány nové plány rozvoje areálu bývalé továrny Praga. Díky zahraničním investicím se některé z budov bývalé továrny vracejí k životu. První budova, která má být přeměněna, je budova „E“. Nyní v něm sídlí řada ateliérů, galerií a dílen a je domovem téměř stovky umělců z různých oborů, což z něj dělá největší uměleckou komunitu v Praze.

Místo již hostilo různé kulturní a společenské akce a je oblíbeným místem pro filmové a televizní produkce. Pražská primátorka Adriana Krnáčová a starosta MČ Praha 9 Jan Jarolím na této unikátní akci ocenili tento historický milník v historii automobilky Praga a představili svou vizi budoucnosti areálu Pragovka.

Starosta MČ Praha 9 Jan Jarolím dodal: „MČ Vysočany jsou jedním z rodišť českého průmyslu a strojírenství a zaslouží si být opět plné aktivního života, i když nyní v poněkud klidnější a méně hlučné podobě než v minulý. Navržený projekt je součástí současné koncepce rozvoje území, která v zásadě spočívá ve vybudování klidného rekreačního areálu podél řeky Rokytky, který začíná v Praze 9 v Podvinní a parku Pod lávkou, vede po Vysočanské cyklostezce přes Freyovu. Ulice k fitness hřišti a parku Zahrádky. Chceme co nejvíce propojit lokality kolem ulice Kolbenova s ​​oblastmi poblíž ulice Poděbradská. Páteří celé oblasti je řeka Rokytka a Vysočanská cyklostezka. Plánované změny zahrnují velkou část zelených zón, napojení na stezku u říčky Rokytky a také ragbyové hřiště a novou školu. Možnosti rozvoje ve Vysočanech jsou skutečně jedinečné, a proto chceme být jejich součástí, což je vidět nejen na tomto projektu.“ Kreativní projekt ve Vysočanech s novou budovou muzea a dalším kulturně-uměleckým centrem celoměstského významu - Halou 19 – Kunsthalle, představila na prestižním realitním veletrhu MIPIM *) v Cannes česká delegace v čele s primátorem hl. Adriana Krnáčová. m. Prahy patří k tradičním vystavovatelům veletrhu. Klíčovými tématy veletrhu byly transformační oblasti a možnosti spolupráce se soukromými investory, aby se z těchto oblastí staly plnohodnotné a moderní městské lokality. Jedna z inspirací pro novou kreativní čtvrť Pragovka La Défénse v Paříži, která uvažovala i o výstavbě několika solitérních objektů, které by celému areálu vdechly nový život a následně podpořily další investice a rozvoj.

Ambiciózní projekt Pragovka se má stát novým srdcem Vysočany uplatněním moderní městské zástavby s kvalitními veřejnými prostranstvími a respektem k historickému průmyslovému dědictví. Využití prostoru ve městech je ekologičtější a ekonomičtější s ohledem na expanzi města do okolní krajiny a napojení na potřebnou infrastrukturu. Architektonické studio nabídlo kreativní přístup, který zahrnuje sociální, ekologické a ekonomické aspekty rozvoje města. Oba kulturní záměry zvýší zájem o tuto oblast a budou mít příznivý vliv na kvalitu života ve Vysočanech.

*) Veletrh MIPIM patří spolu s Expo Real mezi nejvýznamnější průmyslové události v Evropě. 27. ročník tohoto veletrhu pořádaný v roce 2016 hostil více než 24 000 účastníků z 90 zemí na výstavní ploše 18 000 m2. Česká republika měla více než 50 akreditovaných účastníků.