Zeleň na Praze 9

Inspirujte se okolím Pragovky k popracovnímu relaxu, rannímu výběhu nebo jiným volnočasovým aktivitám.

Publikováno

4. 11. 2021

alt text

Stejně jako neustále přibývá nových projektů na Praze 9, vznikají zde také nové volnočasové veřejné prostory. V okolí Pragovky je mnoho takových možností, které přímo vybízí k popracovnímu relaxu, nebo rannímu výběhu.

Park Zahrádky

Nově vznikající park, který postupně získává svou finální podobu vznikl na pozemcích bývalé zahrádkářské kolonie a nyní se rozkládá na ploše více než 2 a půl hektaru. Dominantou parku je nově vytvořený rybník Zahrádky. V současné době době v parku mohou návštěvníci najít hrad pro děti, tzv. Vysočanské Mirakulum, s průlezy, visutými mostky, rozhlednami, tobogány, překonáváním výškových rozdílů a dalšími herními prvky. K odpočinku také vybízí nedaleký přírodní amfiteátr. Po celém parku jsou podél upravených cest lavičky a přírodní místa k odpočinku. Do budoucna se také plánuje netradiční dětské hřiště v podobě vodního světa. V současné době se do Parku Zahrádky dostanete příjemnou procházkou podél koryta Rokytky, která nezabere více než 20 minut, ale do budoucna se také počítá se zprůchodněním parku od Poděbradské ulice ke stanici metra Kolbenova.

U Vysočanského pivovaru

V téměř bezprostřední blízkosti Pragovky je Park U Vysočanského pivovaru, kde se nachází rozlehlé travnaté plochy. Stačí tak do tašky k laptopu přibalit ještě frisbee a deku a program na příjemné odpoledne je vyřešen. Z Pragovky jste v Parku pomalou chůzí během 5 minut.

Sady na Klíčově

Volně přístupné sady, kde rostou jabloně, hrušně, švestky a další plodící stromy přímo v srdci Vysočan je jedním ze 36 veřejných ovocných sadů v Praze. Mimo plodících stromů je také možnost narazit na volně pasoucí se stádo ovcí. Sady na Klíčově jsou tak unikátním kontrastem k industriálnímu okolí. Nachází jen necelou půl hodinu chůze od Pragovky.

Park Podviní

Necelé dva kilometry od Pragovky se nachází rozsáhlý upravený park rozkládající se na ploše 4 hektarů, díky svému rozmanitému členění působí ale daleko větší. Park vznikl na konci 90. let na místě zpustlé a nepřístupné zámecké zahrady. Z původní zahrady byly na výstavbu parku použity vzácné letité dřeviny a jezírka. Inspirací pro tvůrce parku byl „Obrův chodník“ v severním Irsku, který je jedním z divů světa. Dominantou parku je keltské hradiště ve tvaru hřbetu ještěra s chodbami, tunelem a vyhlídkou nad Dračím jezerem. Ještěří hřbet navíc vytváří amfiteátr s hledištěm vyskládaným z hrubých kmenů. Alternativní možnost přístupu k ještěrovi také nabízí jezírko s nášlapným kameny. Všudypřítomným prvkem parku jsou vodní toky. Spodní část parku je ohraničená Rokytkou, do které se vlévá malý potůček, vytvářející cestou malá jezírka a na jeho březích hojně roste vlhkomilná vegetace. Celý park pak vybízí nejen k příjemným procházkám a piknikům s přáteli, ale nachází se zde také venkovní sportoviště.

To vše jsou odlehlé oázy uprostřed nově vznikajícího městského prostředí. Hadí cesty, kvetoucí stromy a staromódní lavičky, kde si lidé za slunečného dne obědvají a chodí se svými psy. Děti to také milují, zejména s dětskými hřišti. Vydejte se na procházku podél kanálu v tichou neděli a užijte si klid, kde budete pravděpodobně jen vy a kachny a dostaňte se k přírodě, aniž byste opustili město.

Foto od Marcel Rozhoň