Ritual / Výstava

Faro moving station zve na interaktivní výstavu Ritual, která zavede diváky do světa tradic s rituálů čerpajících z nejstarších středověkých kultur, přeložených do současného jazyka za pomocí nových technologií.

Datum

od 24. 6. do 25. 6. 2022

Čas

24.6. - 10:00-18:00
25.6. - 10:00-17:00 

Prostor

Velký sál

Vstupné

dobrovolné

Typ eventu

Výstava

Výstava Rituál je multimediální instalace za přítomnosti performerek s divadelními prvky. Součástí výstavy budou díla Niny Kirk a Michala Konvalinky, které vznikají přímo v souladu s koncepcí tohoto projektu. Na výstavě bude možné vidět obrazy, objekty, site-specific a audiovizuální instalace. Celým prostorem budou diváky provázet performerky Petra Pellarová a Lenka Bartůňková.

Výstava se zabývá tradicí a významem rituálů čerpajících z nejstarších záznamů starověkých kultur a překládá je do současného jazyka za pomoci nových technologií. S postupným mizením tradic a tudíž i opomíjením či upozaďováním rituálů, chtějí autoři výstavy poukázat na tuto problematiku, která se sekundárně dotýká i komunitního života. Každá komunita má své specifické rituály, ať jsou již náboženského, spirituálního významu nebo se týkají například významných přechodových událostí každého jedince. Vytvořením živých průvodců výstavou ve formě performerů a aktivním zapojením diváků chtějí autoři docílit uvědomění si návštěvníků, že každá individualita je součástí společnosti ve které se nachází a ve které participuje. Rituály již od pradávna sloužily k upevnění společenských vztahů skrze silný emocionální zážitek, který mohl vyústit ve společnou katarzi. V lidské psychice je zakódována určitá potřeba posvátného prožitku vytrhujícího jedince z všednosti a každodennosti a toho bude bezpodmínečně na výstavě docíleno.

Umělci: Nina Kirk, Michal Konvalinka
Performers: Lenka Kniha Bartůňková, Petra Pellarová (Faro moving space)
Kurátor: Radka Zahradníková
Koncept: Nina Kirk
Zvuk: Nina Kirk, Marek Havlíček